Regionalci se naljutili
PGS pokreće peticiju za spas "3. maja": I od Čačića postoje veći frajeri
Čelnik riječkog PGS-a poručio je premijeru Milanoviću i Čačiću kako »jezik ne bi smio biti lopata«, a politika poligon samo za to kako doći do vlasti
RIJEKA To što je You are not allowed to view links.
Register or
Login , ni u snu nismo očekivali, da netko može dati takvu pljusku Rijeci.
Njegov »pa šta onda?!« kojim je onako, s visoka, uzvratio na to što su ga očekivali u »3. maju« čista je demonstracija sile, ali – ponavljamo – Rijeka nije Čačićev Varaždin i ovdje se neće tako ponašati. Jer, i od velikog frajera uvijek postoji veći. Umjesto da svoj dolazak u Rijeku fokusira na radni posjet Upravi »3. maja«, tom preostalom uporištu proizvodnje i industrije u ovoj regiji, da obiđe i čuje i gradonačelnika i župana, naš ministar gospodarstva valjda misli da je iznad toga i da može raditi kako mu se prohtije – žestoko je reagirao predsjednik riječkog PGS-a Nikola Ivaniš te dodao da bi o ovakvom ponašanju svog prvog potpredsjednika Vlade konačno »nešto ozbiljnije« trebao reći i premijer Zoran Milanović.
– Upravo taj Čačićev »pa šta?!« implicira da on, kao resorni ministar, ne poduzima ništa da se restruktuiranje i privatizacija »3. maja« uspješno obavi. Očekivali smo da će njegov istup izazvati burnu reakciju kod našeg lokalnog političkog vrha, ali nije ih bilo. Zato smo odlučili pozvati građane Primorsko-goranske županije da se svi zajedno upustimo u posljednju bitku za industriju ove regije, ali i za malo ponosa, poručio je Ivaniš, najavljujući peticiju protiv likvidacije riječkog škvera.
Prikupljanje potpisa za spas »3. maja« počet će u utorak na Korzu, a iz PGS-a su pozvali građane da dođu i daju plebiscitarnu podršku opstojnosti brodogradilišta jer je to i simbolička obrana grada i regije.
– Splićani su se spremni tući pred za Brodosplit, a što smo mi kao Riječani spremni učiniti za svoj »3. maj«?, zapitao se Ivaniš.
Čelnik riječkog PGS-a poručio je premijeru Milanoviću i Čačiću kako »jezik ne bi smio biti lopata«, a politika poligon samo za to kako doći do vlasti. Ivaniš je dokumentirao što je to Kukuriku koalicija obećavala u predizbornoj kampanji, dok su skupljali glasove u ovoj i drugim izbornim jedinicama, kao i kad su već zasjeli u Banskim dvorima: »sačuvat ćemo hrvatsku brodogradnju«, »Kukuriku Vlada znat će stati u zaštitu opstojnosti brodogradilišta u slučaju neuspješne privatizacije«, »Hrvatska će sačuvati navoze«, »Radimo sve na spasu 3. maja« – samo su neki od naslova koje je Ivaniš nabrojio.
– Ono što su obećavali, trebaju i ispuniti. Sve drugo zlouporaba je biračkih glasova. Prvi veliki grijeh već su počinili kad su poslali »Kraljevicu« u stečaj, rezimirao je Ivaniš.
Radnička predstavnica u »3. maju« i potpredsjednica riječkog PGS-a Nada Jelinić-Starčević, navela je kako se ponašaju ministri razvijenih zemalja u zaštiti svoje industrije, primjerice Finskoj.
– Finski ministar gospodarstva Mauri Pekkarinen prije dvije godine poručio je kako je brodogradnja toliko važna za njihovu zemlju da joj nema alternative nego osigurati njenu budućnost, a mjere koje su pritom najavili za zaštitu ove industrije uključivale su oko 500 milijuna eura za domaću narudžbu brodova, zaključila je Nada Jelinić-Starčević.
Autor: Orjana Antešić
Objavljeno: 12. studenog 2012. u 10:06
Novi list Online