Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Opet odgoda u slučaju Jadroplov: Toula traži da ga optuže kako bi dokazao istinu  (Read 5193 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1335
  • Age: 57
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 11:09:56 PM
    • Magnum's Place


Opet odgoda u slučaju Jadroplov: Toula traži da ga optuže kako bi dokazao istinu!

SUDAC Marijo Franetović ponovno nije iznenadio. Opet je odgodio raspravu u slučaju Jadroplov. Ovo je u posljednja tri mjeseca treća odgoda. U travnju je optuženi Nikša Giovanelli angažirao novog odvjetnika Ljubu Pavasovića Viskovića, koji je u svibnju bio spriječen obavezama na zagrebačkom sudu, dok se danas u sudnici nije pojavio optuženi Ratko Božić, vlasnik Split Ship Managementa. Stisla ga je visoka temperatura i nikako nije mogao do splitskog Općinskog suda. Sucu Franetoviću tako nije preostalo ništa drugo nego da raspravu odgodi za konac kolovoza.

Što li će se tada dogoditi? Kombinacije su razne, mogla bi se i kladionica otvoriti.

Kompleksna materija paralizirala sud

Na sva otkazana ročišta uredno je dolazio svjedok Zvonko Toula, bivši predsjednik Uprave Jadroplova koji je davnih dana prijavio falsificiranje bilance i lažiranje odštetnih naloga za štete na brodovima u visini od 4,5 milijuna dolara, što je i predmet postupka kojim se bavi sudac Franetović.

Premda nas je Franetović opomenuo da ne shvaćamo svu kompleksnost materije, Toula je uvjeren da je krivotvorenje vrlo lako dokazati uvidom u originalne račune i falsifikate, što je uostalom prošle godine, negdje baš u ovo doba, prezentirao i Index. Možda bi pomoglo da se Toula ispita, ali što da se radi kad stalno nešto remeti raspravnu sposobnost obrane.

"Optužite me!"

Nije samo zapelo na utvrđivanju činjenica o lažiranim štetama, Državno odvjetništvo već 11 godina istražuje i Giovanellijevu (kontra)prijavu protiv Toule. Istraga se odužila, a iznos za koji se tereti Toula sve je samo zanemariv, u pitanju je nekih 600-ak milijuna kuna! Toula traži da Državno odvjetništvo konačno donese odluku. "Pa što me ne optužite, tako će se istina najlakše utvrditi", kazao je danas Toula tužiteljici Snježani Žarković na sudskom hodniku.

"Nećete vi meni govoriti kada ću donijeti odluku", nije baš bila od volje za razgovor tužiteljica Žarković.

Toula nam kaže da je Državno odvjetništvo zaprimilo svu potrebnu dokumentaciju i da nema nikakvih prepreka da se odluka konačno donese.

"Normalno je da vlasnik zna tko ga je opljačkao"

Komentirao nam je i današnju odgodu u slučaju Jadroplov. "Ovo je nastavak agonije! Država kao većinski vlasnik Jadroplova već punih 11 godina nema pojma je li u Jadroplovu nestalo tih 600 milijuna kuna. Normalno je da vlasnik zna koliko, tko i kako ga je opljačkao ili oštetio. Kada je vlasnik nesposoban za takvu spoznaju, tada njegovu funkciju preuzima pravosuđe. Do danas, međutim, nitko nije proglašen odgovornim za nestanak stotina milijuna kuna iz Jadroplova", kazao nam je Toula.

Majka kriminala u Jadroplovu i dalje neistražena!

Ukratko je ponovio povijest slučaja koji već 11 godina "mori" hrvatsko pravosuđe. Zapelo pa nikako naprijed.

"Za krivotvorenje računa i prijevaru Croatia osiguranja od 4,5 milijuna dolara prijavio sam Giovanellija, a za korupciju članove Nadzornog odbora Zvonimira Markovića i Franu Mitrovića. Potpisao sam bilancu kojom je iskazan kumulativni gubitak od 579 milijuna kuna za razdoblje od 91 - 99, u kojem je tvrtku vodio Giovanelli. DORH je u sva tri slučaja podigao optužnice. I dok su dva marginalna slučaja Markovića i Mitrovića završeni presudama, majka kriminala u Jadroplovu - krivotvorenje računa, bilanci i prijevare, i dalje je neistražena. Ni nakon 11 godina suđenja nema kraja. Već sada je sigurno da će ova kaznena djela završiti u zastari iako je zastarni rok čak 20 godina. No, kako se tu radi o ratnom profiterstvu na temelju novog Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva podnio sam kaznenu prijavu koja je proširena i na odgovorne ljude u Croatia osiguranju i Croatia Lloydu", obavijestio nas je Toula.

"Država mora ustanoviti tko je kriminalac, ja ili Giovanelli"

Pojasnio nam je i zašto je nužno da se protiv njega digne optužnica.

"Nema sumnje da je u Jadroplovu izgubljeno najmanje 579 milijuna kuna. To znači da smo ili ja i Giovanelli kriminalac koji svog suparnika godinama javno kleveta i lažno optužuje. To isto tako znači i da je taj kriminalac zaštićen, dok se njegov suparnik neosnovano proganja. Kako država i dalje ne zna kako je izgubila stotine milijuna kuna u Jadroplovu i gdje se nalazi taj novac, najbolje je da se protiv mene digne optužnica. To je jedini način da državi i javnosti dokažem da nisam lažirao bilancu te da Jadroplov nije opljačkan, nego je zaradio najmanje 1,2 milijardu kuna. To je nužno obzirom da sam okrivljenik u slučaju koji je višestruko veći od svega što se stavlja na teret bivšem premijeru Sanaderu", obrazložio je Toula svoj zahtjev.

Preuzeto s Index.hr

Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

 

capable capable