Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Šukeru, snosit ćete krivnju za otkaze škveranima!  (Read 2206 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1336
  • Age: 57
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 12:27:04 AM
    • Magnum's Place
Šukeru, snosit ćete krivnju za otkaze škveranima!
« on: October 14, 2010, 11:04:36 AM »


Vladine smjernice proračunske politike za 2011. ne daju ni trunke optimizma da ćemo živjeti bolje

'Šukeru, snosit ćete krivnju za otkaze škveranima!'

Na žalost, i 2011. je − pokazuju Vladine smjernice proračunske politike − nepovratno izgubljena za bilo kakvu promjenu proračunsko-gospodarske politike osim kad je u pitanju rješavanje problema brodogradnje (na što nas je prisilio EU), a sve ostale “teme i dileme“ morat će rješavati vlast koja će kreirati proračun za 2012.

No, prije nego što počnemo s još jednim jednogodišnjim ciklusom javnog pritiska na političare da pri izradi proračuna za 2012. budu barem malkice racionalni, pogledajmo što nas iduće godine očekuje s brodogradnjom, čija gorka sudbina oslikava ukupno stanje gospodarstva i državnih financija.

Poznato je da tri brodogradilišta imaju kakve-takve ponude za privatizaciju, od kojih za sada najviše izgleda za uspjeh imaju riječki “3. maj”, a potom “Brodosplit” i “Brodotrogir”, dok je “Kraljevica” vjerojatno već sada izvan igre. Kažimo odmah kako će HDZ-ova Vlada biti odgovorna za svakog radnika iz proizvodnje tih brodogradilišta koji će dobiti otkaz, jer je svaka studija pokazala da bi u bilo kojoj ranijoj fazi restrukturiranja proizvodni radnici zadržali radna mjesta, dok bi otkaze većinom dobila birokracija.

Sada je, upravo zbog neodgovorne politike vladajućih i dosadašnjih uprava, ugroženo nekoliko tisuća radnih mjesta proizvodnih radnika i tu se više ništa ne može. Osim kazati Europskoj uniji “doviđenja za još sedam, osam godina, malo smo se predomislili”.

Kao što nas je pred “streljački zid“ dovela s brodogradnjom, aktualna je vlast isto učinila s državnim financijama. Na pitanje što učiniti da bi nam za godinu, dvije bilo bolje, odgovor glasi da je to, jednostavno, nemoguća misija.
Teret socijale

Sve mjere koje se sada mogu poduzeti ostvarit će ili premale kratkoročne rezultate da bi se jače oživilo gospodarstvo ili će, pak, djelovati tek dugoročno. Riječ je, naime, o tome da su od 2004. do danas u državnom proračunu od svih stavki najviše rasle “naknade građanstvima i kućanstvima” na temelju osiguranja i naknade, koje uključuju mirovine, zdravstvo, porodiljne naknade, dječji doplatak i socijalne naknade, i to s 44 milijarde u 2004. na 64,5 milijardi kuna u 2010.

Na te se rashode odnosi 50-postotni prirast proračuna u posljednjih šest godina, dok su plaće zaposlenih (bez zdravstva) porasle s 15,9 na 22,5 milijardi kuna i tih gotovo sedam milijardi kuna, plus porast plaća za zdravstvo, drugi je glavni razlog rasta rashoda nacionalnog budžeta.

Veliko ‘čišćenje’

Nadalje, gotovo dvostruko su porasli rashodi za otplatu dugova, s 3,9 na 6,3 milijarde kuna, a u okviru njih su sredstva za otplatu kamata na ime dugova porasla s 2,7 na 5,8 milijardi kuna. I sada se sve to treba plaćati, što ne bi bio velik problem da je za to vrijeme provedeno temeljito restrukturiranje gospodarstva koje bi sve to moglo financirati.

Ali, kao što nije restrukturirana brodogradnja, jednako tako nije ni poljoprivreda, u metalurgiji je taj proces samo polovično proveden, tekstilnu industriju tek čeka “veliko čišćenje“, turizam još uvijek ima goleme zalihe “mrtvoga kapitala“, državna i lokalna birokracija nabujale su bez povećanja učinkovitosti, a povlaštene mirovine i dalje su prevelik teret iznemoglome gospodarstvu.

Eto, to je taj “streljački zid“ pred kojim svatko od nas može samo moliti za milost i nadati se da će u posljednji trenutak doći naredba o pomilovanju.

Piše frenki laušić


Prvi potezi buduće Vlade:

Da bi umanjila probleme s kojima će se suočiti u izradi proračuna za 2012., buduća Vlada morala bi hitno provesti ove poteze:

− do kraja restrukturirati brodogradnju (ovisno o tome što će se napraviti u 2011.); − izmijeniti sustav poticanja u poljoprivredi i uvesti rigorozniju kontrolu poticaja; − smanjiti za 5000 do 10.000 broj zaposlenih u državnoj upravi i lokalnoj upravi, što podrazumijeva i ukidanje brojnih jedinica lokalne uprave; − provesti reviziju povlaštenih mirovina; − ukinuti povlaštene dužnosničke mirovine; − uložiti više novca u obrazovni sustav; − napraviti efikasniji i transparentniji sustav poticanja domaćih i stranih investicija.

− Nakon što sve te mjere za dvije do pet godina daju rezultata, bit će moguće smanjiti i poreze i doprinose, koji su sada, pokazalo je istraživanje konzultantske kuće KPMG, najveće opterećenje na plaće u svijetu.

Preuzeto sa Slobodna Dalmacija online
Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

 

capable capable





Alfa Auto - servis