Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Kršten „Barbat“, novi trajekt Rapske plovidbe  (Read 9391 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1343
  • Age: 58
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 02:20:43 PM
    • Magnum's Place
Kršten „Barbat“, novi trajekt Rapske plovidbe
« on: July 08, 2010, 11:45:22 AM »


Kršten „Barbat“, novi trajekt Rapske plovidbe
RAB, 2. srpnja   2010.
Bio bih   sretan da imamo još ovakvih otočnih kompanija i brodara, jer oni mogu   najkvalitetnije povezivati naše otoke s kopnom. Daj dite materi, rekli   bismo u Dalmaciji, poručio je državni tajnik za more Mario Babić, kum   novog trajekta u floti Rapske plovidbe prigodom svečanosti krštenja   kojom je dobio ime „Barbat“.
 
 
Istaknuo je da je gotovo   milijardu i pol kuna u prošloj godini investirano u različite projekte   na otocima, od čega je 100 milijuna kuna uloženo u projekte na Rabu.   Svom kumčetu Babić je zaželio da uspješno prevozi putnike i da se dobro   drži na podvelebitskim burama, kao što su to godinama radili i njegovi   prethodnici. Mirno more i sretnu plovidbu zaželio je i zapovjedniku   trajekta Vladimiru Dumiću, darovavši mu hrvatski grb.
 
 
U cilju otočnog razvoja i   jačanja konkurentnosti, Rapskoj je plovidbi obnova flote uvijek bila   zadatak, pa će to ostati i ubuduće, kada planiramo nabavku trajekata   većeg kapaciteta, rekao je direktor ovog brodara Dragan Andrić.
 
 
Kazao je da je „Barbat“   izgrađen 2007. godine u Grčkoj, a njegova ukupna cijena, uključivši i   radove na rekonstrukciji u Malom Lošinju, iznosi 4.950.000 eura, što je   Rapska plovidba financirala kreditom i dijelom vlastitih sredstava.
 
 
Trajekt je dugačak 73 i   širok 15 metara, s kapacitetom od najmanje 63 vozila i 400 putnika te   postiže brzinu od najmanje 10 NM, naglasio je Andrić dodavši kako je   upravo snaga flote Rapske plovidbe, uz pomorce i djelatnike, od posebnog   značaja za buduća koncesioniranja trajektnih linija.
 
 
Ravnatelj Lučke uprave Rab   Vanja Debelić prisutne je informirao o prvoj fazi rekonstrukcije   trajektnog pristaništa Mišnjak. Upravo zbog sigurnosti plovidbe i   sigurnog pristajanja većih trajekata, do 80 metara dužine, dno luke je   produbljeno na 4 metra, proširena je i produljena operativna obala, te   je napravljena nova ukrcajno-iskrcajna rampa prilagođena trajektu   Barbat. U dosadašnje je radove od samoga početka utrošeno više od 15   milijuna kuna.
 
 
Prigodnu svečanost na   trajektu uveličali su Udruga rapskih samostreličara, klapa »Kristofor« i   Barbara Frankić izvedbom pjesme »Mornarova žena«. Nakon svečanog dijela   uzvanici i gosti zaplovili su »Barbatom« prema trajektnom pristaništu   Jablanac i Stinica, gdje su radovi na novom pristaništu u tijeku, dok je   u večernjim satima trajekt svečano okićen uplovio u rapsku luku kako bi   pozdravio sve Rabljane i njihove goste.
Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

 

capable capable





Dražen Suvić Photography