Preuzeto s Novi List online:
RijeÄka luka ureÄuje novi operativni prostor na platou bivÅ”e koksare
U Bakru se gradi terminal za 50.000 automobila
Terminal bi trebao niknuti na oko 60 tisuÄa Äetvornih metara terena koji se veÄ ureÄuje, priprema postavljanje ograde i druge potrebne opreme
RIJEKA ā Na mjestu bivÅ”e koksare u Bakru bi uskoro trebao niknuti automobilski terminal. Za poÄetak se planira kapacitet od okvirno 50.000 automobila godiÅ”nje, zasad neodreÄene marke i tipa, jer je to tek tema razgovora predstavnika rijeÄke luke s potencijalnim partnerima. Sve su opcije otvorene, pa tako i ureÄenje ekskluzivne luke za zasad nepoznatu marku vozila ili otvaranje mjeÅ”ovitog terminala sa raznim vrstama vozila ovisno o potrebama tržiÅ”ta. Sve to trebalo bi niknuti možda veÄ i naredne godine na okvirno 60.000 Äetvornih metara platoa bivÅ”e koksare, gdje se ureÄuje teren, priprema postavljanje ograde i druge potrebne opreme. Isti interesi U svemu su se poklopili i planovi Å”irenja rijeÄke luke, ali i interes Grada Bakra, gdje u dogovoru s lukom nastoje gospodarski oplemeniti prostor, ovaj put sa daleko manjim oneÄiÅ”Äenjem i negativnim utjecajem na ljude i okoliÅ”. U Bakru se rjeÅ”avaju jedne koksare, kreÄu prema auto terminalu, te se u isto vrijeme bore protiv druge koksare u Urinju.
Denis Vukorepa, predsjednik Uprave Luke Rijeka istiÄe da se na pripremi ovog posla radi veÄ dulje vrijeme s ciljem da auti ponovo doÄu u Rijeku. Takvih pokuÅ”aja je veÄ bilo, ali su svi zavrÅ”ili neuspjeÅ”no.
ā Mi smo negdje 1992. godine zbog ratnih okolnosti izgubili Å kodu, koju je tada preuzeo Wolkswagen. Nakon toga aute viÅ”e nismo vratili. Idealna pozicija U Bakru radimo na ureÄenju jednog polivalentnog terminala, gdje primarno želimo vidjeti automobile o Äemu se vode i konkretni razgovori. Automobilsku industriju je pogodila kriza, ali ona neÄe vjeÄno trajati i mislimo da je sada pravo vrijeme za stvaranje uvjeta za aute. Ako se to ne realizira u potpunosti iÄi Äemo i na ro-ro terminal ili na terminal za generalni teret, kaže Vukorepa uz ocjenu da je Bakar gotovo idealan za aute, jer je cestovna mreža vrlo kvalitetna i relativno blizu, kao i pozadinska skladiÅ”ta na Å krljevu, pored Äega je dubina operativne obale dovoljna i za prihvat najveÄih brodova.
Darko PAJIÄ