Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Sindikalne vođe u "3. maju" fizički se obračunavaju i prijete si međusobno smrću  (Read 3449 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1335
  • Age: 57
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 18, 2024, 11:56:26 AM
    • Magnum's Place


Sukob i raskol
Sindikalne vođe u "3. maju" fizički se obračunavaju i prijete si međusobno smrću?

Vrijeme je da se radnici, njih nešto manje od dvije tisuće, koliko ih radi u brodogradilištu, zapitaju kome su to dali povjerenje da ih brani i zastupa pred njihovim novim »gazdom«

RIJEKA   Riječko brodogradilište i njegovi radnici pred prijelomnim su trenucima, a sindikalna vodstva nikad nisu bili razjedinjenija.  Eskaliralo je u Radničkom vijeću gdje je došlo do velikih sukoba, ali ne oko konkretnih pitanja kako u nadolazećoj privatizaciji i restrukturiranju najbolje zaštiti radničke interese već oko toga tko će biti predsjednik tog tijela ili tko će ući u nadzorne odbore, tko je što dobio, a tko izgubio. Umjesto da zbiju redove uoči pregovora s novim vlasnikom »3. maja«, koji nesumnjivo neće biti nimalo ugodni i laki jer se već govori o barem četiristotinjak radnika koji će se pojaviti kao višak, između predstavnika koje su ti isti radnici birali pljušte optužbe kao da je riječ o Saboru, a ne Radničkom vijeću.

Sindikat Istre i Kvarnera (SiK) te Sindikat »3. maja« prozivaju svoju kolegicu i nositeljicu liste Nadu Jelinić-Starčević da je ušla u vezanu trgovinu s dojučerašnjim »neprijateljima« iz Sindikata metalaca. Da je u zamjenu za mjesto u Nadzornom odboru »3. maja« dala svoj glas za smjenu SiK-ovca Davida Bregovca, a da bi na funkciju predsjednika RV-a bio imenovan »metalac« Juraj Šoljić.

Ova dva sindikata otišla su i korak dalje, pa su odlučili da više neće sudjelovati u radu ovog radničkog tijela u kojem više nemaju većinu. Zadah prljavog veša raskola u RV-u »3. maja«, iza kojih se kriju osobni sukobi i interesi pojedinaca, a očito je svoju igru zaigrala i politika, ovih se dana počinje širiti i izvan granica brodogradilišta. Za danas je tako najavljeno i službeno priopćenje o incidentu koji se dogodio na zadnjoj sjednici RV-a, još prije desetak dana. Treći maj počinje tako sličiti tragikomediji koja se prošlih dana događala u Brodosplitu, samo što je tamo došlo do trvenja između novog »gazde« i sindikata dok se u ovom slučaju »kolju« sami trećemajci među sobom.

Članovi RV-a sa zajedničke liste SiK-a i Sindikata »3. maja« prenijeli su u javnost da je Nada Jelinić-Starčević fizički nasrnula na njihovog kolegu Rolanda Sušnja i da mu je prijetila smrću. Dodatnu dimenziju i pozornost ovim optužbama pridala je i činjenica da Jelinić-Starčević obnaša i političku funkciju u javnom životu grada kao dopredsjednica riječkog PGS-a. No, nije ona jedina koja je »pomiješala« svoje sindikalno i političko djelovanje jer se i povjerenik SiK-a Vedran Sabljak angažirao kao šef riječkih Laburista i kandidat za zamjenika gradonačelnika. Istina, on nije u poziciji da ga se optužuje da je na nekog nasrtao i prijetio smrću.

Sam Sušanj, pak, nije pretjerano razgovorljiv o ovoj temi, samo je potvrdio da je prošli petak, tjedan dana nakon što se dogodio incident, podnio prijave na par adresa u »3. maju«, između ostalih i novom kadrovskom direktoru. Prozvana Nada Jelinić-Starčević tvrdi da nije istina da je fizički nasrnula na Sušnja jer, ističe, do njega nije u tom trenutku ni mogla doći s obzirom da bi morala, kako navodi, »preskočiti« nekoliko članova RV-a koji su sjedili između njih.

– Htjela sam samo da Sušanj ostane u prostoriji kako bih mu mogla odgovoriti na njegove ranije izrečene klevete. Naime, kao razlog zašto daje ostavku u Radničkom vijeću naveo je da ja pričam i širim njegove osobne stvari po brodogradilištu što nije točno. Ja samo smatram, a to sam i javno rekla na sjednici Nadzornog odbora »3. maja«, da je Roland Sušanj u sukobu interesa te da treba dati ostavku u Radničkom vijeću s obzirom da je od strane Uprave »3. maja« delegiran u Nadzorni odbor »Motora i dizalica«. Te su dvije funkcije nespojive, kaže Jelinić-Starčević te dodaje kako su optužbe da mu je prijetila smrću smiješne.

– Smiješan je i onaj tko ih je tako shvatio jer su izrečene u žaru polemike, bez apsolutno ikakve namjere, opravdanje je Jelinić-Starčević.

Vedran Sabljak kontrira i kaže da je u pitanju bio ozbiljan incident, nimalo tako bezazlen kako ga druga strana pokušava predstaviti. Novi predsjednik RV-a i glavni povjerenik Sindikata metalaca Juraj Šoljić, pak, tvrdi da je radilo samo o verbalnom konfliktu, a nikako fizičkom nasrtaju.

– Kad bih se zabavljao time što je sve meni od raznih osoba bilo izgovoreno, imao bih štošta za reći na sudu. No, kao sindikalac prebacio sam to sve preko ramena jer mi je cilj interes radnika i »3. maja«. U ovom slučaju, očito je da se radi o osobnim konfliktima koji su se pojavili među članovima sa zajedničke liste druga dva sindikata koji djeluju u »3. maju«, kazao je Šoljić te indikativno istaknuo da politika nikako ne bi smjela imati mjesta niti je trebala ući u Radničko vijeće.

Da nisu u pitanju tako ozbiljne optužbe, za Radničko vijeće »3. maja« moglo bi se reći da je postao dječji vrtić po razini komunikacije. Umjesto konstruktivnih razgovora usmjerenih prema zajedničkom cilju, bacaju se igračke, tuče i povlači za kosu, naravno, metaforički rečeno. Vrijeme je da se radnici, njih nešto manje od dvije tisuće, koliko ih radi u brodogradilištu, zapitaju kome su to dali povjerenje da ih brani i zastupa pred njihovim novim »gazdom«

Autor: Orjana Antešić   
Objavljeno: 21. ožujka 2013. u 7:46

Novi list Online

Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

 

capable capable





Dražen Suvić Photography






Kuća za odmor Julka

anything