Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: »3. maj« za Dan brodogradilišta postaje dio Uljanikovog holdinga  (Read 3754 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1335
  • Age: 57
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 09:03:22 AM
    • Magnum's Place


Trećeg dana svibnja ugovor za 3. maj
»3. maj« za Dan brodogradilišta postaje dio Uljanikovog holdinga

Na sastanku nije detaljiziran program restrukturiranja trećemajskog brodogradilišta koji je, podsjetimo, prije desetak dana dostavljen na odobrenje Komisiji u Bruxellesu

RIJEKA/ZAGREB  – Uljanik d.d je taj koji će kupiti trećemajsko brodogradilište koje će, na taj način, nastaviti poslovati kao jedno od poduzeća unutar ovog pulskog holdinga.


Foto:Damir Škomrlj

Ostala društva koja djeluju unutar Grupe »3. maj«,  a pritom se prvenstveno misli na Tvornicu »Motori i dizalice« te matuljski TIBO u kojima je zaposleno oko 500 radnika, preuzet će Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) ako se izjalove svi trenutni pregovori oko njihove prodaje. To znači da bi se do njihove konačne privatizacije o njima trebala brinuti država.

Ovo su najbitnije odrednice koje su se iskristalizirale na sastanku kod ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka, a na kojem su po prvi puta za stolom zajedno našle uprave i sindikati koji djeluju u Uljaniku i »3. maju«. Vezano uz model privatizacije »3. maja«, podsjetimo,  ranije su se spominjale varijante prema kojima bi se u priču, uz Uljanik, uključili i Fondovi gospodarske suradnje, a postojala je i opcija da bi se »3. maj« kupio preko, za tu namjenu,  posebno osnovane tvrtke.  No, sada je izgleda definitivno razjašnjeno da će privatizirani Uljanik samostalno i direktno kupiti riječko brodogradilište.

Na sastanku nije detaljiziran program restrukturiranja trećemajskog brodogradilišta koji je, podsjetimo, prije desetak dana dostavljen na odobrenje Komisiji u Bruxellesu. Obrazloženje je da će ovaj draft programa u procesu usuglašavanja s EK vjerojatno doživjeti još neke korekcije, pa su predstavnici trećemajskih sindikata dobili obećanje od Uljanikove uprave da će ga dobiti na uvid čim se taj proces odradi. Plan je da to bude čim prije,  po mogućnosti do ožujka ove godine nakon čega bi Uljanik i formalno predao obvezujuću ponudu za brodogradilište »3. maj«.

Neslužbeno doznajemo kako je intencija u Ministarstvu gospodarstva da se prigodno poklopi potpisivanje kupoprodajnog ugovora za »3. maj« s Danom brodogradilišta – 3. svibnja, no hoće li u tome uspjeti još ovisi o puno faktora. Sam ministar Vrdoljak nakon sastanka izjavio je da je plan zaključiti privatizaciju »3. maja« tijekom svibnja.

Predsjednik Uprave Uljanika Antun Brajković, kako doznajemo, na sastanku sa riječkim sindikalistima nije se izjasnio s konkretnom brojkom realnog viška radnika koji će se pojaviti u trećemajskom brodogradilištu, uz obrazloženje da je u ovom trenutku, dok plan restrukturiranja još nije prošao fazu usuglašavanja u Bruxellesu, o tome prerano govoriti te da je zasad prioritet osigurati zaposlenost, kako »3. maja«, tako i Uljanika. S obzirom na to da se u planu kojeg je ranije izradila trećemajska Uprava  kao višak pojavljuje između 400 i 500 radnika u brodogradilištu, sindikaliste je zanimalo da li su osigurana sredstva za  zbrinjavanje viška zaposlenih, na što su od predstavnika Ministarstva gospodarstva dobili izričit odgovor kako je taj novac već ukalkuliran i dio je ukupne svote namjenjene restrukturiranju brodogradilišta, prenijeli su predsjednik trećemajskog Sindikata Istre i Kvarnera Vedran Sabljak i glavni povjerenik Sindikata metalaca Juraj Šoljić . Ono što se, čini se, u ovom trenutku još decidirano ne zna je kako će se taj trošak raspodjeliti odnosno da li će ga snositi država, novi vlasnik ili oboje u određenim omjerima.

Sindikalisti iz »3. maja« zadovoljni su što su iz Uljankovog načelnog izlaganja za riječki škver dobili potvrdu da će u Rijeci ostati jedna zaokružena proizvodna cjelina, a da se misli čim više koristiti sinergijske efekte da bi se smanjili troškovi, poglavito u nabavi, prodaji, ali i što se tiče projektnih ureda. Oba brodogradilišta i dalje će zadržati te službe, ali će usko surađivati te onda, ovisno o tome tko ima bolje potencijale u svakom od ovih segmenata, određivati pojedine poslove za oba škvera.

Prema navodima sindikalca Šoljića, Uprava Uljanika izjasnila se da nema ništa protiv da radnici u »3. maju« otkupe 25 posto dionica svojeg brodogradilišta, ali zasad je još uvijek riječ o inicijativi koju treba razraditi.

Iz razgovora sa trećemajskim sindikalistima dojam je da su načelno zadovoljni održanim sastankom i onim što su imali prilike čuti direktno od »uljanikovaca«. Ono što ih i dalje brine je sudbina drugih, manjih društava iz trećemajske Grupe. Premda se i u tom pogledu donekle »lakše diše« jer će ih, ako se ne nađe zajednički jezik s trenutnim potencijalnim kupcima, preuzeti državni AUDIO, sindikalisti su tražili da se vodi računa o tome da se pothitno zaposle njihovi kapaciteti, izvide modaliteti i za buduću, usku suradnju s trećemajskim brodogradilištem te osigura novac za isplatu radničkih plaća. Austrijski Pewag, potvrđeno je, više nije u igri za »Motore i dizalice«.

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak održao je jučer odvojene sastanke i s upravama i sindikatima Brodosplita i Brodotrogira. Vrdoljakova su očekivanja da bi novi vlasnik Brodosplita, samoborski DIV, trebao s Vladom potpisati ugovor o kupoprodaji  do 28. veljače dok bi se slučaju Brodotrogira to trebalo odraditi tijekom ožujka. Za razliku od ministra Vrdoljaka koji nije iznosio pojedinosti, svoje su zahtjeve iznijeli sindikati.

– Vlada se suglasila s našim zahtjevom da se prije potpisivanja kupoprodajnih ugovora za tri brodogradilišta ispregovara i popiše socijalni sporazum u kojem bi stajale odredbe o visini i načinu rješavanja viška zaposlenih, izjavio je Ozren Matijašević, predsjednik Hrvatske udruge sindikata. Sindikalisti traže da otpremnina otpuštenim radnicima iznosi 6.400 kuna po godini radnog staža, kao u slučaju radnika »Kraljevice«. Traže i da budući vlasnici prodaju radnicima do 25 posto dionica, po uzoru na Uljanik.

– Izviješteni smo da je u kupoprodajnim ugovorima za Brodosplit uglavljeno 10, a za Brodosplit 11 zaštitnih klauzula u slučaju da novi vlasnici ne ispunjavaju obveze. Država će u nadzornom odboru svakog brodogradilišta ostaviti svog predstavnika koji će pratiti ostvarivanje ugovora, kazao je Matijašević. Predsjednik Sindikata metalaca Vedran Dragičević nije u potpunosti zadovoljan razgovorom u Ministarstvu, ponajprije zbog »3. maja«.

– Nismo zadovoljni time što budući vlasnik ne želi da s »3. majem« kupi i tamošnja dva odvojena društva koja zajedno zapošljavaju oko 450 ljudi, a koji već danas imaju problem s isplatom plaća. Mi želimo da svi ljudi »3. maja« dijele sudbinu tog procesa, poručio je Dragičević.

Autor: Branko Podgornik, Orjana Antešić           
 Objavljeno: 1. veljače 2013. u 22:48

Novi list Online
« Last Edit: February 03, 2013, 09:45:13 AM by Magnum »
Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

 

capable capable





Kuća za odmor Julka