Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Uprave brodogradilišta pred zidom: Uskrsnice i regres ili - tužba!  (Read 2333 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1335
  • Age: 57
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 10:37:12 AM
    • Magnum's Place


Uprave brodogradilišta pred zidom: Uskrsnice i regres ili - tužba!
 

RADNICI brodogradilišta Brodosplit i Kraljevica su, unatoč zahtjevu   premijerke Jadranke Kosor da se zbog aktualne recesije zaposlenicima u   javnim poduzećima ne isplaćuju uskrsnice, božićnice i regresi, nedavno   ipak dobili uskrsnice u iznosu od 500 kuna.
 
  Iako sva hrvatska brodogradilišta, koja čekaju sljedeći krug   privatizacije, grcaju u višemilijunskim dugovima, uprave gubitaša   odlučile su ipak isplatiti uskrsnice radnicima kako bi zadržale   kakav-takav mir u proizvodnim halama. Šef Brodosplita Srđan Kovač je u   izjavi za Slobodnu Dalmaciju rekao da oni nisu dobili nikakav naputak   prema kojem bi trebali zaustaviti isplatu prava iz kolektivnog ugovora,   a kad bi ga dobili, kaže, morali bi pokrenuti nove pregovore o izmjeni   kolektivnog ugovora.
 
  "Situacija među radnicima ionako je krajnje napeta, ja naprosto radi   milijun i pol kuna, koliko je stavka za uskrsnice, nisam mogao riskirati   da mi stane proizvodnja ili da pod pritiskom tužbi taj trošak bude   višestruko veći. Mi predajemo treći brod, radimo pod velikim pritiskom i   ne možemo dopustiti da zbog jednostranog raskida kolektivnog ugovora   upadnemo u štrajk", objasnio je Kovač.
 
  Ili regres ili - tužba!
 
  Direktor brodogradilišta Kraljevica Irvin Badurina je u sličnoj   situaciji i tvrdi kako nije pogriješio s isplatom uskrsnica. "Radnici su   dobili po 150 kuna nagrade od brodovlasnika kod nedavne primopredaje   broda, a na taj iznos mi ćemo dodati još 150 kuna kako bi si i za   prvomajske blagdane mogli priuštiti pošteni ručak. Ako bude financijske   mogućnosti, isplatit ćemo i regres, a ja ne mislim da kao uprava tu bilo   što griješim. Kolektivni ugovor je obvezujući dokument koji mi moramo   poštovati", rekao je Badurina Slobodnoj Dalmaciji.
 
  Badurina je dodao da će radnici Kraljevice, ako Vlada procijeni da   uprava to nije smjela učiniti, novac vratiti. Brodogradilišta 3. maj i   Brodotrogir svojim radnicima nisu isplatila uskrsnice, jer one nisu niti   predviđene postojećim kolektivnim ugovorima, no tvrde kako će uskoro   podijeliti regres, koji prema kolektivnom ugovoru imaju obvezu   isplatiti. No ako im većinski vlasnik - čitaj: država -  takvo što   zabrani, svjesni su da ih čeka druga nevolja – sudska tužba zbog   prekršenog kolektivnog ugovora.
 
  Direktori i predsjednici uprava hrvatskih brodogradilišta tako su samo   izrekli ono što se Vlada već mjesecima, pritisnuta recesijom, ne usudi   otvoreno i javno reći kada apelira na odustajanje od materijalnih prava   iz kolektivnih ugovora. Brodogradilišta, ali i sve ostale tvrtke u   potpunom ili većinskom vlasništvu države dužne su na temelju kolektivnih   ugovora svojim radnicima uredno isplatiti sve potpisane obveze. Ukoliko   to ne učine, svjesni su da ih vrlo brzo čekaju sudski pozivi zbog   tužbi, koji najčešće završe presudama u korist zakinutih radnika. Sudski   procesi, doduše, traju, no kada završe, uz dug na ime uskrsnice,   regresa, božićnice ili dara za djecu, uvećan za pripadajuće kamate,   upravama će stići i sudske "čestitke" u obliku zahtjeva za podmirenje   sudskih troškova. Je li Vlada spremna posegnuti u proračun i sa smješkom   podmiriti te izvanredne troškove? To premijerka nije rekla.

Tekst: S.C.H. - Index
Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

 

capable capable





Luminis Digital Photography







anything