Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Nepoznati brod  (Read 6661 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline croships

  • Napredni član
  • *
  • Join Date: Jul 2009
  • Posts: 499
  • Location: Split
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:March 27, 2024, 09:31:16 PM
Nepoznati brod
« on: July 19, 2020, 11:02:44 PM »


Imam idući tekst koji spominje brod Lošinjske plovidbe, ali u pregledu monografije LP-a ga nisam našao, pa tekst zato ovdje postavljam.
Quote
Sedamdesetih godina prošlog stoljeća putnički brod Tuzla, koji je vozio na relaciji između Zadra i sjevernog dijela Dugog otoka, udario je u brod Lošinjske plovidbe u Solinskoj uvali i oštetio ga. Zatim je brod odvučen u uvalu Lučica jer je to bilo jeftinije nego ga izvlačiti iz mora.
Najbliži brod koji sam dosad pronašao a da odgovara ovome opisu je brod Zapuntel od 200 BRT-a i koji je navodno pripadao Creskoj plovidbi. Za njega imam idući podatak: Damaged in collision with Tuzla, whilst anchored at Solin, on 27.2.1974. and subsequently sank.Pretpostavljam da se radi o ovome brodu i mislim da je netko Lloydu poslao krivo mjesto potonuća, no zamolio bih forumaše ako netko zna nešto više o ovome da me ispravi ili dopuni.
« Last Edit: July 21, 2020, 02:39:33 PM by pp1972 »

Offline zbrnic2

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Oct 2011
  • Posts: 84
  • Location: Zagreb
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 04:22:51 AM
Re: Nepoznati brod
« Reply #1 on: July 20, 2020, 05:33:29 AM »


Točno je, radi se o brodu Zapuntel Creske plovidbe, koji je tih godina uglavnom prevozio drvo iz podvelebitskih luka i Zadra prema talijanskim lukama. Toga dana krenuo je nakrcan s drvom iz zadarske luke prema talijanskoj Torreviscosi, ali je zapuhala bura, pa se brod predvečer usidrio u pojadi kod otoka Molata. Rano ujutro putnički brod Tuzla u svojoj redovnoj pruzi s Molata i Ista prema Zadru u punoj brzini udario je usidreni brod po boku, teško ga oštetio te je ovaj potonuo.
Inače Zapuntel je drveni brod građen iza rata u zadraskom škveru, pod imenom Molat najprije je plovio za Brodarsko poduzeće Zadar, koje se kasnije pripojilo Jugotankeru, potom ga je Jugotanker prodao Adriji iz Kali koja ga je jedno vrijem koristila kao portulatu za prijevoz ribe ali i drugih tereta za ribarsku industriju (prazne konzerve, ulje, povrće, gotovi proizvodi), da bi sedamdesetih ušao u flotu Creske plovidbe, ploveći uglavnom u granicama male obalne plovidbe.

Offline croships

  • Napredni član
  • *
  • Join Date: Jul 2009
  • Posts: 499
  • Location: Split
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:March 27, 2024, 09:31:16 PM
Re: Nepoznati brod
« Reply #2 on: July 20, 2020, 07:23:45 PM »


Odlično, hvala na informacijama.

Offline zbrnic2

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Oct 2011
  • Posts: 84
  • Location: Zagreb
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 04:22:51 AM
Re: Nepoznati brod
« Reply #3 on: July 21, 2020, 07:02:35 AM »


To je bio ujedno i posljednji drvenjak Brodogradilišta Cres, nakon toga uglavnom su imali coastere porijekla sa sjevera Europe lokalpatriotskih imena (MERAG, VALUN, PERNAT, KIMEN, LOZNATI, SIS, BUC, kratko vrijeme i zlosretni NANOS nabavljen od Splošne), i najviše vozili trupce i građu za izvoz. Kasnije je BC pomalo smanjivalo flotu, devedesetih su se bavili i razvozom cementa (PERNAT, CEM II kasnije LIKA). Živopisni PERNAT je još do prije par godina dolazio s rasutim cementom iz Koromačnog u Zadar, ali više ga ne viđam, vjerojatno je i on ostavio kosti negdje u Aliagi. Koliko mi se čini Brodogradilište Cres se nakon pola stoljeća bavljenja brodarstvom, više time ne bavi, odnosno "Creska plovidba" kako smo je kolokvijalno zvali, više ne postoji. Pozdrav

Offline croships

  • Napredni član
  • *
  • Join Date: Jul 2009
  • Posts: 499
  • Location: Split
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:March 27, 2024, 09:31:16 PM
Re: Nepoznati brod
« Reply #4 on: July 21, 2020, 09:44:22 AM »


Bila je tu još i Follia, a Pernat bi trebao biti u raspremi u Cresu.
« Last Edit: July 21, 2020, 09:49:54 AM by croships »

Offline zbrnic2

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Oct 2011
  • Posts: 84
  • Location: Zagreb
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 04:22:51 AM
Re: Nepoznati brod
« Reply #5 on: July 22, 2020, 07:43:45 AM »


Taj PERNAT zaista je živopisan brod, i dugovječan, sječam ga se još iz 1976. kad je u zadarski škver došao na rekonstrukciju u cement-carriera, skinuli su mu samarice i dobio je pumpe za ukrcaj rasutog cementa.

 

capable capable











Alfa Auto - servis