Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Rijeka dobila spomenik pomorcu  (Read 7726 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1335
  • Age: 57
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 01:51:30 PM
    • Magnum's Place
Rijeka dobila spomenik pomorcu
« on: December 16, 2014, 11:05:41 AM »




Povodom 25. svoga postojanja i uspješnog poslovanja riječka brodarska kompanija Jadranski pomorski servis d.d. donirala je Gradu Rijeci i njezinim građanima Spomenik pomorcu i pomorstvu u čast svim brodarima i pomorcima toga kraja.

Nakon današnjeg svečanog otkrivanja spomenika na Trgu 111. brigade Hrvatske vojske, održana je sveta misa za preminule djelatnike JPS-a i sve preminule pomorce grada Rijeke, koju je predvodio riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić. Spomenik je poklon svima koji žive uz more i od mora, kazao je na današnjoj svečanosti Ante Maras, direktor JPS-a, tvrtke koja se djelatnošću tegljenja počela baviti 1956. godine kao pogon Plovni objekti u sastavu poduzeća Luka Rijeka.

Godine 1989. reorganizacijom Luke Rijeka iz društvenog vlasništva utemeljuje se kao samostalno društvo današnjeg imena. Osim tegljača, kapacitete JPS-a čine plovna dizalica, tri teglenice, jahta Pulena i tvornica za preradu ribe Mardešić u Salima na Dugom otoku. Nakon svečanog otkrivanja spomenika uslijedio je još jedan dar JPS-a građanima Rijeke, nastup grupe E.N.I. i koncert Gorana Karana i 170 obroka Kući utočišta koja djeluje u Rijeci u okviru Samostana sestara milosrdnica. Autor Spomenika pomorcu i pomorstvu akademski je kipar Petar Dolić iz Zagreba.

Spomenik predstavlja brod – parobrod s tri brodska okna koja su za autora, zagrebačkog akademskog kipara Petra Dolića, prozor u svijet. Prozori su poredani vertikalno tako da i najmanji dobiju svoj prozor, pa kako rastemo da nitko ne bude zakinut za pogled prema moru, kaže Dolić.



Photo Soundset, You are not allowed to view links. Register or Login


Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline pp1972

  • Global Moderator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 14647
  • Age: 51
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 09:51:34 PM
  • COON & FRIENDS
Re: Rijeka dobila spomenik pomorcu
« Reply #1 on: December 16, 2014, 07:09:12 PM »


Prvih par sekundi kad sam vidio sliku spomenika mislio sam da se radi o ciminjeri, nakon toga sam prepoznao cijeli brod  :facepalm:,
prva asocijacija - Rijeka je iz Zagreba dobila brod profesora Baltazara.   :clapping: :clapping: :clapping:

Siguran sam da ce svaki stranac koji dode u Rijeku iz prve prepoznati da je ovo spomenik pomorcu, a ne brod iz crtica ili neka zabava za djecu.

 

capable capable