Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče  (Read 18206 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pp1972

  • Global Moderator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 14647
  • Age: 51
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 09:51:34 PM
  • COON & FRIENDS
O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« on: September 27, 2013, 10:40:23 PM »


Za pocetak od podataka samo ovo sa stranice fame.from.hr

Osnovana je 1961. godine u Pločama (Kardeljevu), a pridružena je Šibenskoj plovidbi već 1963. godine.
« Last Edit: September 30, 2013, 11:14:45 PM by pp1972 »

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #1 on: October 04, 2013, 05:33:15 PM »


...i imala 3 Liberty broda:Ploče, Jablanicu i Trebišnjicu. Kratko trajala i nepoznata zastava kao i znak na dimnjaku. Po slikama tih brodova prije pripojenja Šibenskoj slobodnoj, znak bna ciminjerama bio bijeli s crvenom petokrakom zvijezdom ispod crnog (ili možda crvenog) topa (traka) i iznaa tankog (moguče) plavog traka.

Offline pp1972

  • Global Moderator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 14647
  • Age: 51
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 09:51:34 PM
  • COON & FRIENDS
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #2 on: October 04, 2013, 08:15:11 PM »


Evo te ciminjere na Jablanici.

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #3 on: October 05, 2013, 10:25:37 AM »


Da, i ja sam je uvećao kao (zasad) jedini dokaz mogućeg znaka ove rekordno brzo ugasle kompanije.

Offline croship

  • VIP
  • *
  • Join Date: Nov 2009
  • Posts: 499
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:February 02, 2024, 11:04:38 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #4 on: November 14, 2013, 01:12:48 PM »


Pouzdan podatak dobijen od čovjeka koji je od 1960. do 1963. plovio na Pločama i Trebišnjici a kasnije skoro 30 godina na Slobodnoj plovidbi Šibenik - i povrh zvijezde petokrake i ispod nje je plava traka.

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #5 on: November 14, 2013, 01:52:41 PM »


To  ima logike zbog naziva kompanije (a plava boja je uvijek bila Yu boja za raliku od crvene koja se vezivala za Hrvatsku, kao prve boje njihovih trobojnica). To je dobro čuti, mada ja imam svjedočenja ovih dana od također pomoraca s njihovih brodova (gospari Pavao Šain iz Orebića i Rudolfo Piantanido iz Dubrovnika, a na koje me uputila naša kolegica s foruma: Poplat). Oni se sjećaju samo crnog traka iznad zvijezde, a to spominje i novinar Marijan Žuvić. Meni je ova "crna" varijanta uvijek bila sumnjiva jer bi to značilo da je Jugoslobodna, Ploče imala iste oznake na dimnjacima kao i bijela putnička flota Jadroslobodne, a  što ne bi imalo smisla. Naime, kad se uveća slika dimnjaka s broda Jablanica, ovdje prikazana, vidi se i postojanje donjeg tankog traka i to u svjetlijoj nijansi od zvijezde, i gornjeg širokog traka pa sam ja prihvatio onaj dio njihovih iskaza da je gornji trak bio crni, a donji plavi jer je na navedenoj slici svjetliji (dakle, crno-bijelo-plavo-bijelo). Vaša tvdnja bi bila 3 ili "plava" varijanta (dakle, plavo-bijelo-plavo-bijelo). Ako je to tako (mada slika na to ne upućuje zbog svjetlijih i tamnijih nijansi donjeg i gornjeg traka) onda bi takav raspored boja opet previše podsjećao na onaj poznatiji "plavi" znak Jugolinije. Zato sam još uvijek skloniji "crno-plavoj" varijanti. Ovu dilemu vjerojatno jedino može raspetljati Godišnjak pomorstva u kojem bi trebao postojati znak Jugoslobodne, Ploče.

Offline pp1972

  • Global Moderator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 14647
  • Age: 51
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 09:51:34 PM
  • COON & FRIENDS
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #6 on: November 14, 2013, 02:50:24 PM »


Lijepo se zamutila situacija  :wondering: bas me zanima sta ce biti na kraju ........

spome molim jedno objasnjenje nije mi jasno na sta ste mislili  sa ovim - citiram bijela putnička flota Jadroslobodne ??
« Last Edit: February 25, 2015, 01:14:50 PM by pp1972 »

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #7 on: November 14, 2013, 02:55:18 PM »


Očiti lapsus jer triba stajati Jadrolinija.

Offline pp1972

  • Global Moderator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 14647
  • Age: 51
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 09:51:34 PM
  • COON & FRIENDS
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #8 on: November 14, 2013, 04:11:36 PM »


Ok tnx
Jadrolinija ima bijelu ciminjeru bez crne boje, crne trake se farbaju na vrhu ciminjera na svim kompanijama da se ne vidi prljavstina tj (čađa) pa slobodno iz svih kalkulacija izbacite taj crni rub kao mogucu boju u oznakama kompanija.

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #9 on: November 14, 2013, 06:51:28 PM »


Sad će ispasti da sam ja neki "Nevjerni Toma", ali nisam siguran u to i to opet iz najmanje 2 razloga.:

1. Jadrolinija je imala izrazito širok gornji trak ("top"), za razliku od nekih kompanija kod kojih je to uistinu bio tek gornji rubni dio dimnjaka
2. kod nekih kompanija je uvijek dimnjak bez crnog topa pa i onog tankog kao kod Mediteranske, Dalmatinske, Vela lUka ili Beoplova.

Da je to tako, onda se ne bi pojavljivao na slikama iz Godišnjaka pomorstva taj crni gornji trak nikada (ni tanki ni široki), a pogotovo tamo gdje ih nije ni bilo u stvarnosti (kao široki kod Brodarstva, Herceg-Novi dok na slici broda Niš on uopće ne postoji).
Ali ako i prihvatimo Vašu tvrdnju kao istinu, onda opet ostaje činjenica da znak Jugoslavenk,  Ploče potsjeća na Jadrolinijin tj. isti je u onoj tz. "crnoj" varijanti (bez donjeg tankog traka) a u u koju se "kunu" 2 navedena pomorca i pomorski znalac Marijan Žuvić.

Tako smo opet na početku. Inače, osobno bih volio da je tako jer bi mnoge dileme bile u startu riješene, ali me "istraživački" nerv kopka da svar treba potvrditi i "službeno" mada je to gotovo pa nemoguća misija jer vidimo da i Godišnjak ima manje greške, a on bi u ovoj problematici ipak trebao biti "zakon".

Offline pp1972

  • Global Moderator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 14647
  • Age: 51
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 09:51:34 PM
  • COON & FRIENDS
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #10 on: November 14, 2013, 08:16:49 PM »


1. Jadrolinija - pa valjda bjelu boju treba vise zastititi sa debljim rubom pogotovo ako se radi o starijim brodovima  i nema veze crna boja na njihovim ciminjerama sa znakom kompanije - bijela ciminjera sa crvenom zvjezdom kasnjie promjenjenom sa novim logom i nema tople vode pored toga . pogledajte malo bolje sve slike brodova neki novi brodovi nemaju crni rub tako da vam teorija ne stoji.

2. od navedenih kompanija neki brodovi imaju neki nemaju ovisi o starosti broda i kako su izvedene ispusne cijevi na ciminjeri cak se na vecini koji nemaju vidi crnilo po rubu jer ga nisu zastitili sa crnim rubom.

u godisnjacima su prikazane stilizirane ciminjere na kojima je bitan znak kompanije a crni rub je opcija koja se uglavnom koristi u svim takvim izdanjima,  brod Niš ima tanki crni rub ako pogledate malo bolje cete ga vidjeti.......

po meni Jug. Ploce nema veze sa Jadrolinijom (bijela ciminjera sa znakom) to se vidi iz aviona, jer ako se zanemari crni rub postoje dvije ili tri boje a to su plava bijela i crvena ili plava ili samo bijela sa zvijezdom i plava (simbolizira  more) ili crvena..... , posto je plavo bijelo plavo od Jugolinije ako je suditi po slici Jablanice ciminjera je plavo bijelo crvena bar po mom iskustvu gledanja u crno bijele fotografije ili ako je cijeli top crn (zastita od prljanja)  bijela i svjetlo plava, ali to ne potvrdujem dok ne vidim jos neki dokaz jer i ta slika moze biti kopirana ko zna koliko puta tako da nije pouzdana.

« Last Edit: November 14, 2013, 08:42:43 PM by pp1972 »

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #11 on: November 15, 2013, 10:32:06 PM »


Pa normalno da se Nišu vidi sasvim tanki crni trak (koji bi bio u toj funkciji zaštite od čađe), ali je na znaku iz Godišnjaka upravo crna boja prikazana sa širokim crnim trakom što je sasvim nešto drugo tj. sugerira na crnu boju kao sastavni dio znaka, a ne samo njegovu sporednu zaštitu. Takvu crnu gornju boju (široki trak) su imali Lošinjska (u satrim znakovima), šibenska Slobodna, Kvarnerska, Opća plovidba, Split (koju smo, nažalost, potpuno zaboravili, a radi se o vrlo interesantno kompaniji), Brodospas, JRB i, naravno, Jadroslobodna iz Splita. Dakle, ne stoji Vama teorija da se crna boja svugdje može isključiti, mada bih ja, kako sam rekao, volio da ste Vi u pravu jer bi to olakšalo stvar umnogome.

Što se tiče Jugoslobodne, Ploče ja i dalje mislim da je plavi tanki trak bio ispod zvijezde jer je svjetliji od nijanse zvijezde (koja je obavezno bila crvena) i nijanse gornjeg širokog traka (koji je ili crni ili crveni jer je sličan nijansi boje zvijezde). Dakle, ima više mogućih varijanti što i Vi uviđate i tu se konačno slažemo.

U svakom slučaju, neke stvari sam naučio ili na njih počeo drugačije gledati, ali jioš uvijek nismo dešifrirali znak Jugoslobodne, Ploče i morat će se ipak konzultirati Godišnjak kao jedini preostali relevantni izvor jer ni bivši pomorci s ove kompanije nisu složni po ovoj temi. Hvala na konstruktivnoj raspravi i trudu oko rasvjetljavanja ove zanimljive teme.

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #12 on: March 08, 2017, 02:57:37 PM »


Pitanje za "pp1972".
Jeste li saznali nešto više o rasporedu boja kod Jugoslobodne Ploče. Ostali smo na tome da je Vaš svjedok-pomorac tvrdio da je niz boja plavvo-bijelo-plavo, a moj da je kao kod Jardoslobodne tj. crno-bijelo, ali je zanemario i treži tanki trak ispod zvijezde. J zasad držim ovu kompaniju u varijanti boja crno-bijelo-plavo.

Offline pp1972

  • Global Moderator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 14647
  • Age: 51
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:April 15, 2024, 09:51:34 PM
  • COON & FRIENDS
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #13 on: March 08, 2017, 03:50:28 PM »


Nema za sada nikakvih novih dokaza ili materijala, ako se sta pojavi cemo objaviti na forumu.
« Last Edit: March 08, 2017, 03:55:33 PM by pp1972 »

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #14 on: March 08, 2017, 08:19:25 PM »


Dakle, imamo definirane sve znakove osim par starijih kompanija gdje postoje izvjesne dileme. Osim navedene Jugoslobodne, Ploče, tu spadaju još i Jugoslobodna, Rijeka (postojala vrlo kratko od 1947 -49), Pomorsko transportno poduzeće "Dubrovnik", Dubrovnik (MOB tj. mala obalna plovidba) i riječno-morski brodovi JRB-a (Jugoslovenskog rečnog brodarstva, Beograd) koji su imali drugačije oznake od riječnih brodova. To su bila njihova 4 broda Kolubara, Mlava, Morava i Tamnava, kasnije prešli u Jugookeaniju, Bar i Dalmaplov, Vela Luka. Ostalo je manje-više razjašnjeno.
Hvala na razumijevanju.

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #15 on: March 01, 2019, 06:19:57 PM »


Kao prilog temi o nersvijetljenim detaljima oznake ciminjere brodova Jugoslobodne, Ploče (Jablanica, Ploče i Trebišnjica), možda može poslužiti i slika iz Godišnjaka pomorstva o oznakama na dimnjacima i zastavi Vojno građevnog poduzeća "Primorje", Rijeka gdje je jednom prikazana oznaka na dimnjaku istog oblika kao što se vidi u fotografijama navedenih brodova Jugoslobodne, Ploče. Naime, moguće je da je u Godišnjaku napravljena greška i da se to odnosi upravo na komaniju Jugoslobodn, Ploče tim više što i zastava (crvena s YU-trobojnicom u obliku štita u lijevom gornjem kutu) potpuno odgovara "jugoslavenskom" nazivu ove kompanije. Što mislite o tome?

Offline spome

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Aug 2013
  • Posts: 130
  • Gender: Male
  • Last Login:November 29, 2023, 03:00:00 PM
Re: O kompaniji Jugoslavenska slobodna plovidba Ploče
« Reply #16 on: January 16, 2022, 05:42:31 PM »


Zna li sed luka upisa za ovog pločanskog brodara. Je li to bio Dunrovnik kao što je bio za brodove iz Korčule.


 

capable capable