Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Pitanje:  (Read 5543 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Secondo

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Nov 2012
  • Posts: 12
  • Last Login:March 16, 2024, 10:48:33 PM
Pitanje:
« on: May 08, 2013, 11:17:42 PM »


Pozdrav clanovima foruma !!!

Imamo jednu raspravu na brodu a posto nitko nema pravi odgovor obracam se vama iskusnim i starijim
Pomorcima.

1. Zasto su na svim brodovima vrata mosta uvjek drvena ???
2. Zasto bulkovi imaju neparan broj stiva ?


Eto ako mi moze netko pomoc oko ove nase dileme !!

Unaprijed zahvaljujem

Lp
Igor

Offline pomorac

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Feb 2010
  • Posts: 166
  • Age: 71
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:August 25, 2022, 03:19:35 PM
Re: Pitanje:
« Reply #1 on: May 09, 2013, 11:28:18 AM »


Dobar dan
Probajmo ovako;
1. Vrata su prije bila drvena da bi se u slučaju potrebe mogla lakše razbiti. Na tankerima ona to više nisu, jer se tanker u određenim okolnostima mora dati hermetički zatvoriti. Iako su nekada vrata bila od drvenih gredica ili debljih dasaka, unutrasu bili dugi vijci koji su te gredice ili tavalone držali zajedno.
2. Bulkovi imaju neparan broj skladišta (štiva), jer se pojedini teški tereti krcaju u svako drugo skladište, da se sile opterećenja bolje raspodjele po brodu. Neki bulkovi imaju jedno skladište koje se može napuniti morem radi boljih maritimnih osobina broda na dugim balastnim putovanjima. Ovo skladište je i posebno pojačano.
Pozdrav
Edo Tijan

Offline Secondo

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Nov 2012
  • Posts: 12
  • Last Login:March 16, 2024, 10:48:33 PM
Re: Pitanje:
« Reply #2 on: May 09, 2013, 12:29:31 PM »


Edo, hvala na brzom odgovoru, drago mi je da ste potvrdili i moje odgovore nasim dragim neukim Belgijancima posto polovica njih nemaju nikakve pomoracke osnove i kao takvima jako je tesko dokazati neke stvari.  :rofl:

Offline pomorac

  • Normalni član
  • *
  • Join Date: Feb 2010
  • Posts: 166
  • Age: 71
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:August 25, 2022, 03:19:35 PM
Re: Pitanje:
« Reply #3 on: May 09, 2013, 09:47:37 PM »


Pozdrav Sekondo,
Drago mi je da sam mogao pomoći. Ono skladište koje se puni morem, treba napuniti prije nevremena, jer kada brod jako valja, polupuno skladište ima velike slobodne površine i momente, te pokret velike količine mora, može oštetiti strukturu broda. Ovo se dešavalo u praksi.
Mirno more i svega dobroga i sigurno kući.
Pozdrav
Edo
« Last Edit: May 09, 2013, 09:50:37 PM by pomorac »

 

capable capable