Author [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Topic: Je li ovo kraj Brodosplita: Radnicima ponuđene otpremnine, tko želi - može ići?!  (Read 3213 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Magnum

  • Administrator
  • *
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Posts: 1335
  • Age: 57
  • Location: Rijeka
  • Country: hr
  • Gender: Male
  • Last Login:Today at 09:17:26 AM
    • Magnum's Place


POČETKOM godine zbilo se nekoliko važnih stvari za Brodosplit. Ponajprije, privatizaciju je blokirala Europska komisija. Imaju neke svoje zahtjeve. Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak stvar namjerava prelomiti u izravnom kontaktu s Bruxellesom. "Pregovarački postupak malo je složeniji, mi od naših pozicija nećemo odstupiti. Želimo najbolje za hrvatsku brodogradnju pa tako i splitski škver", kazao nam je ministar Vrdoljak komentirajući nove zahtjeve Europske komisije oko Brodosplita.

Tko hoće, može ići...

Početkom godine radnicima je uručen i cirkular kadrovske službe. Radi se o otkazu ugovora o radu s pravom na otpremninu službeničkog i režijskog kadra!

"Molimo da nas pisanim putem izvijestite koji su radnici zainteresirani za odlazak iz Brodosplita uz otkaz ugovora o radu sukladno čl. 78. Kolektivnog ugovora u Brodosplitu s pravom na otpremninu u iznosu 40 posto mjesečne bruto isplaćene plaće tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu za svaku navršenu godinu neprekidnog rada kod poslodavca uz pripomenu da bi maksimalni iznos isplaćene otpremnine bio 98 tisuća kuna", navodi se u dopisu direktorima sektora, pogona i službi.




Radnici na čekanju, a uprava angažira kooperante?

Odmah je reagirao Nezavisni sindikat Brodosplita. Predsjednik Zvonko Šegvić drži da ovakvo rješavanje radne snage nije u skladu s kolektivnim ugovorom. "Da se otpremnine isplaćuju po kolektivnom ugovoru, onda bi neki radnici morali dobiti i do 300 tisuća kuna. U kolektivnom ugovoru nema restrikcije", kaže Šegvić.

Po njegovim procjenama ponuđene otpremnine odnosile bi se na nekoliko stotina zaposlenika splitskog škvera. Koliko će radnika prihvatiti ponuđeno, nije mu poznato.

"To je tako neozbiljno sročeno da ne zaslužuje komentar. To je kao da prvu momčad Hajduka pitate, javite se, tko želi ići. Mene jedna druga stvar boli. Kako je moguće da se uz toliko radnika na čekanju u škveru angažiraju kooperanti. Kako to objasniti onima koji su na čekanju. To je naprosto nedopustivo", kaže Šegvić.

EU birokracija gora od naše?!

Smatra da će dio radnika ipak prihvatiti otpremnine. "Sigurno da hoće, jer ovakav škver je neodrživ. Pokazalo se nakon tri godine od odluke o privatizaciji da nam je već presuđeno. U Europskoj uniji. Zašto mi Paul Vandoren nije odgovorio na moje upite i dokumentaciju koju sam mu poslao. Europa dozvoljava sebi, ono što brani nama. To dokazuje da je birokracija u EU još gora nego kod nas. Francuzi, Talijani i Nijemci pomažu svojim brodogradilištima, a što mi radimo? Problem Brodosplita nitko ne rješava. Možda nas je najbolje prodati, u Zagrebu ionako nema mora", dopustio je Šegvić malo ironije.

Možda na kraju tek treba pripomenuti da ako netko ode iz škvera s otpremninom to zapravo ništa ne znači. Svjedoči tome primjer aktualnog člana Uprave Antuna Čaglja, koji je prije dvije godine uzeo otpremninu i otišao iz Brodosplita samo da bi prije koji tjedan bio ponovno vraćen u kolektiv, i to na najvišu funkciju...

Piše: D.M.
 utorak, 15.1.2013. 21:16

Index.hr

Magnum
Administrator
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

 

capable capable












anything